Tančící Lososidětský kmen Ligy lesní moudrosti |
Jaro přeje ptačím výletům. Stromy ještě nemají listí, ptáci začínají hnízdit a zpívají ostošest. Na svoje výlety do přírody si s sebou teď pokaždé bereme dalekohled a atlas, někdy i foťák. Stačí několik výprav za ptáky a zjistíte, že vaše smysly jsou o mnoho citlivější. Rozeznáte ve zpívajícím lese jednotlivé hlasy, všimnete si hnědé pěnice v hustém křoví. Otevře se vám nový svět, ptáků je kolem nás totiž mnohem víc, než je vidět na první pohled!
Protože nejsme kdovíjací ornitologové, bereme si na výpravy kromě dalekohledu také atlas a ideálně i mobilní aplikaci s nahrávkami zpěvu ptáčků. Ptáky pozorujeme dalekohledem, posloucháme zpěv a všechno porovnáme s atlasem i aplikací. Když nám to sedí, je to on. Ale je hezké i jen tak sedět a pozorovat, jak hýbe při zpěvu zobáčkem, jak poposedává, jak se krmí, jak si spolu povídají.. A brzo už budeme moci pozorovat také krmení mláďat!
Kdo sedí v těchto dnech doma, nemusí zoufat. Dejte si za okno krmítko a můžete ptáčky pozorovat a fotit i z obýváku! Není pravda, že ptáci potřebují přikrmování jen v zimě. Odborníci doporučují krmit celoročně. A zvláště v době hnízdění a vyvádění mláďat ptáci ocení stálý přísun potravy na jednom místě. A dalekohledem můžete sledovat i vrabčáky na protější střeše.
Na výlety si s sebou bereme alespoň jeden z těchto dvou atlasů:
Hodí se také aplikace do mobilu - my používáme Atlas ptáčkaře. Obsahuje popis, fotky a hlasy ptáků - smysl má jen placená verze - ale je za hubičku (cca 30Kč).
Bez dalekohledu se dá zpočátku obejít, ale pokud byste si chtěli pořídit, přeštěte si článek Jak vybrat dalekohled k pozorování ptáků. Samozřejmě vám také rádi poradíme.
O krmení ptáků vyšla pěkná publikace - Krmíme ptáky, ale správně. Časem tu zkusíme přidat nějaké základní rady. Ta první je, že ptáky je v dnešní době potřeba přikrmovat celý rok.
Můžete si splnit také některý z ptáčkařských činů /e-svitek/:
Ochraně a výzkumu se věnuje Česká společnost ornitologická. Na jejich stránkách www.birdlife.cz je spoustu dalších informací.
Pokud si budete chtít přešíst něco víc ze života ptáků, na webu České společnosti ornitologické je ke stažení jejich časopis Silva ve formátu pdf a to i včetně starších čísel. Zpřístupněn je také archiv Ptačího světa a speciální číslo časopisu - Jiřičky.
Pokud by vás ptáci zaujali (tak jako Vojtu a Markétu), můžete se podívat jak se zapojit do ochrany ptáků.
Další materiály (omalovánky pro děti, rady apod.) o ptácích pak najdete tady na stránkách České společnosti ornitologické.
Copyright (c) 2020 Tančící Lososi