Tančící Lososi

dětský kmen Ligy lesní moudrosti

☰ Menu

Tančící Lososi

ČIN 2U5: MALÁ EKOLOGIE

Úvod
Ekologická kuchyň
Mytí nádobí
Topíme úsporně, snížíme cílovou teplotu
Vypínáme spotřebiče
Ekologické praní
Používáme ekologické prací prostředky, vyrobíme mýdlový sliz
Žehlení
Využití dešťové vody
Sprchování a koupání
Hygienické a kosmetické prostředky
Záchody

Ekologický úklid
Dámská hygiena
Používáme látkové pleny
Nakupujeme uvědoměle, nad každým nákupem se zamyslíme
Přestaneme kouřit
Snížíme množství odpadu
Recyklujeme, třídíme
Nakupujeme lokální potraviny
Snížíme konzumaci masa
Doprava
Ekologická zahrada
Další tipy

Ekologická zahrada

Dodržujeme tyto zásady:

  • Nekupujeme průmyslová hnojiva. Místo nich používáme kompost, zelené hnojení, kompostovaný hnůj, jíchu z kopřiv nebo bršlice kozí nohy.
  • Nepoužíváme pesticidy ani chemické postřiky.
  • Nepoužíváme rašelinu. Rašeliniště jsou nesmírně cenná pro udržování klimatických mechanismů Země. Většina světových i našich rašelinišť je těžce poškozena těžbou. Nahradit se dá kompostovanou borkou.
  • Nepoužíváme otrávené návnady na hlodavce. Myším domácím ani hrabošům nevoní heřmánek, bezinky, drcené květy oleandru, máta – tyto bylinky s pískem je možno sypat do myších děr.
  • Zaléváme pokud možno dešťovou vodou nebo vodou např. po koupání. Nejlépe je zalít rostliny několikrát týdně vydatně až ke kořenům, lépe večer. Okolní půdu je dobré pokrýt mulčem – udrží se tak kyprá a vlhká, poskytneme příznivé podmínky pro mikroorganismy, omezíme vzcházení plevelů.
  • Kompostujeme organické zbytky. Do kompostu se nehodí popel z uhlí a briket. Kávový lógr vábí žížaly.
  • Listí necháváme na zahradě ležet – jde o nejlepší a nejpřirozenější půdní kryt, listí pálíme jen v případě likvidace chorob, vždy suché. Zuhelnatění je lepší než pálení na popel, uhel můžeme použít jako dobré hnojivo (www.veronica.cz/uhel). Nepálíme trávu.
  • Trávník nevypalujeme, případně jen vyhrabeme hráběmi. Trávu sečeme jen několikrát ročně na 5-7cm, anglický trávník je náročný na vodu. Sečeme jen místa, kde se pohybujeme.
  • Klestí a rostlinné zbytky kompostujeme, listí pálíme jen v případě likvidace chorob, vždy suché.

Jícha Sud naplníme do 2/3 rostlinami, zalijeme vodou 10cm pod okraj, zakryjeme, necháme přívod vzduchu.Každý den promícháme. Jakmile začne jícha pěnit, je hotová.

Další tipy:

  • Pro dosažení ekologické stability v zahradě je důležitá co největší druhová bohatost rostlin a živočichů. Necháváme zákoutí jako malou divočinu.
  • Snažíme se o biologickou regulaci hmyzu. Vytváříme podmínky pro hnízdění hmyzožravých ptáků, netopýrů (budky). Vybudujeme jezírko pro ropuchy, které pojídají housenky a plže. Pěstujeme hvězdnicovité a miříkové rostliny za účelem nalákání dravého hmyzu.
  • Používáme přírodní postřiky. Proti mšicích můžeme bojovat postřikem ze silnějšího výluhu kopřiv, ořechového listí, tabáku, přesličky nebo reveně rebarbory. Postřik provádíme malířskou štětkou. Funguje i poprašování rostlin jemným dřevěným popelem. Připravíme domeček pro škvory a slunéčka z obráceného květáče se slámou zavěšeného na strom.
  • Nejpřirozenější ochranou proti škůdcům jsou smíšené kultury – pěstování různých rostlin vedle sebe. Velké skupiny rostlin stejného druhu vedle sebe jsou nepřirozené a snadno napadnutelné. Rostliny se mohou chránit navzájem (například aromatickými látkami – celer chrání kapustu a zelí před dřepčíky, řeřicha omezuje mšici na rajčatech, saturejka odpuzuje mšice od fazolí, tymián máta a rajčata pomáhají proti běláskovi, aksamitník ochraňuje rajčata před hlísticemi, cibule omezuje mouchy napadající mrkve, kerblík vypuzuje mravence ze skleníku).
  • Do zahrady patří i obyčejné stromy a keře, poskytují úkryt a potravu ptákům a hmyzu. Ponecháme stát některé staré stromy, hromadu větví, vysokou trávu.
  • Založíme hadník jako příbytek pro užovky. Myši pak nadobro zmizí.
  • Pletí naholo zbytečně obnažuje půdu, mění mikroklima v horních vrstvách půdy. Plejeme jen rostlinky, které utlačují zeleninu, vytrvalé plevele a rostliny chystající se vykvést. Některé plevele můžeme využít v kuchyni nebo jako léčivky.
  • Nechme stát odumřelé stromy – jsou domovem pro hmyz, ptáky a netopýry. Při ohrožení ponechme alespoň torzo nebo kusy kmene. Velké větve nechávejme ležet v koutě zahrady.

Diskuze

Pro zobrazení diskuze se přihlas.

Copyright (c) 2020 Tančící Lososi