|
Tančící Lososi
dětský kmen Ligy lesní moudrosti
|
|
ČIN 2U5: MALÁ EKOLOGIE
Ekologický úklid
Dodržujeme tyto zásady:
- Vyhýbáme se desinfekci – přípravky s názvy jako „desinfekční“, „baktericid“, „biocid“, „hubí bakterie““, „s aktivním chlorem“, „čistí hygienicky“, „antibakteriální“ – nejsou nutné, jsou toxické, alergizující, ničí mikroorganismy odpadních vod i naše užitečné bakterie.
- Nepoužíváme chemické vůně (gely, voňavé čističe, osvěžovače vzduchu, kostky do záchodových mís) - škodí přírodě i zdraví, vyvolávají alergie, nemají čistící účinek, škodí rybám a mikroorganismům, produkují obaly. Místo nich můžeme použít přírodní vonný olej nebo svazky květin.
- Nepoužíváme prostředky vytvářející lesk, napouštědla, jednorázové hadry.
- Prostředky dávkujeme úsporně, používáme pomůcky pro dávkování. Často stačí i nižší dávky, než je uvedeno. Ani prostředky s ekologickým certifikátem nejsou zcela neškodné.
- Používáme mikrovláknové hadry (ideálně 70% PES, 30% PAD, jsou k dispozici různě hrubé variace). Jsou dobře funkční, mají životnost několik let, vážou mastnoty, šetří čistící prostředky, není nutné používat chemii. Při použití je mírně navlhčíme, pereme ručně mýdlem, jednou za čas v pračce. Používáme rukavice.
- Vybíráme čistící prostředky s ekologickým certifikátem (Ekologicky šetrný výrobek, The Flower). Seznam najdeme na www.ekoznacka.cz.
- Absolutní přednost dáváme ekologicky bezpečným přípravkům – 8% octová voda, přírodní vonné esence, mýdlový roztok.
- Znečištěné povrchy myjeme co nejdříve, na zaschlou špínu naneseme mýdlo a necháme přes noc.
- Používáme sítka na všechny odtoky, předcházíme ucpání. 1x týdně prolijeme odpad horkou vodou. Používáme odsávací zvon, zacpaný odpad čistíme čistícím perem, nepoužíváme chemické čističe odtoku.
Další tipy:
- Předcházíme znečištění – používáme rohože, kovové škrabáky na špínu z bot, sítka do odpadů.
- Produkty označené Humane Household Producte Standard (HHPS) a Humane Cosmetics Standard (HCS) nebyly testovány na zvířatech.
- Speciální prostředky na nábytek nejsou nutné. Plastový, lakovaný a dýhovaný dřevěný nábytek otíráme mikrovláknovou vlhkou utěrkou bez přípravku, při větším znečištění octovou vodou.
- Na plastové povrchy používáme měkké houby, abychom předešli oděru, který vede ke snadnému usazování nečistot a zkrácení životnosti.
- Na armatury a zrcadla stačí navlhčená mikrovláknová utěrka bez dalšího přípravku.
- Skvrny od vody, vápenné skvrny stačí otřít suchou mikrovláknovou nebo jinou umělou utěrkou. Proti silným vápenným usazeninám (vodnímu kameni) pomáhá kyselý čistič (octový čistící prostředek nebo rozpuštěná prášková kyselina citronová), ale pozor na mosaz a měď!
- Leštěný nábytek přetřeme lněným hadříkem se lněným nebo olivovým olejem a 2 kapkami lihu.
- Kožený nábytek ošetřujeme směsí 1 lžíce octa + 1 lžíce oleje, leštíme měkkým flanelem.
- Proutěný nábytek omýváme slanou vodou.
- Na okna používáme vodu a mikrovláknovou utěrku, případně stěrku, chemický čistič není nutný. Můžeme si vyrobit domácí přípravek (¾ stříkací lahve vody, ¼ octa, při větším znečištění několik kapek prostředku na mytí nádobí).
Více na
www.veronica.cz.
Víte, že...
...ocet nahradí saponáty, ale nemá nepříznivý účinek na kvalitu vody? Octa musí být cca 5x více než saponátů.
...se mýdlo ve vodním prostředí se rychle a úplně rozkládá na látky v přírodě běžné. Ovšem pokud je přírodní, neparfémované, nebarvené a bez přidaných chemikálií.
Diskuze
Pro zobrazení diskuze se přihlas.
Copyright (c) 2020 Tančící Lososi