Tančící Lososi

dětský kmen Ligy lesní moudrosti

Vánoční výprava Hrachov 14.-16.12.2018

Letošní vánoční výprava se vskutku povedla. Byla komornější než předchozí – bylo nás jen 13 (Sára, Kuba V., Adam B., Oskar, Viktorka, Evelin, Jonatan, Julča, Lukáš, Kája, Bert, Vojta, já), ale o to pohodovější. Vyrazili jsme do Hrachova a ubytovali se v centru Ochrany fauny ČR, kde jsme byli vřele přivítáni ředitelem Pavlem Křížkem. Společnost Ochrana fauny se zabývá ochranou volně žijících živočichů a jejich biotopů, v Hrachově se starají o zraněné a nalezené živočichy, probíhají zde přednášky, besedy, kroužky pro děti. Centrum je největší svého druhu v České republice, objekty krásně citlivě zrekonstruované, od začátku jsme se zde cítili příjemně.

V pátek jsme si zahráli hry, zazpívali si, přečetli si kousek Hobita (jak se opět setkal s trpaslíky po dobrodružství ve skřetích chodbách) a ulehli ke spánku.

Sobotu, náš Štědrý den, jsme si opravdu užili. Pochutnali jsme si na vánočce s kakaem, zahráli si hry a vyrobili ozdoby na stromek pro zvířátka. Po obědě jsme se i přes mráz a sněžení vypravili ven. Krajina okolo Hrachova je nádherná – borové lesy, skalky, kopečky, hluboká údolí... V lese nad Hrachovem jsme objevili parádní Hrachovské menhiry, zahráli si lakros na zmrzlé louce, prošli se lesy cestou necestou. Ozdobili jsme stromek dobrotami pro lesní zvěř a zazpívali si koledy. Po soumraku jsme si zahráli další hru z celoroční hry. Tentokrát se hráči vžili do role skřetů a vrrků a snažili se zapálit oheň pod stromem (obrazně), na kterém seděl Gandalf. Nebylo to vůbec jednoduché – zkuste si na čas rozdělat oheň v mrazu a za tmy na jinovatkou pokryté louce, když máte v blízkosti jen chudý borový les a jste pod neustálou palbou Gandalfových papírových koulí!

Po návratu nás čekalo vyrábění řetězu, slavnostní zdobení hodovní síně a výborná štědrovečerní večeře při svíčkách. Po večeři jsme se sešli u stromečku, zahráli a zazpívali si koledy za svitu svíček a prskavek a rozdali si dárky. A pak jsme se nacpali cukrovím a limonádou, pouštěli lodičky, prohlíželi si nové dárky a užívali si příjemné společnosti.

V neděli jsme se ještě dopoledne stihli vypravit do lesa a dát si pořádnou koulovou bitku. Po návratu nám pan Křížek povídal příhody o zvířatech, která se dostávají na stanici. Svážejí zraněné živočichy, které se potom snaží vrátit zpět do přírody, a pokud to není možné, poskytnou jim péči v Hrachově nebo je udají jiným chovatelům. Občas odchytávají uprchlá cizokrajná zvířata, třeba hady, želvy, lamy, ale také klokana či pumu. Práce je to zajímavá, člověk nikdy neví, co ho ten den (či noc) čeká. Službu totiž mají 24hodin denně. Překvapilo mě, jak často zvířata chytají holýma rukama. Příběhů bylo nespočet a všechny nesmírně zajímavé.

Kromě této činnosti společnost také organizuje celostátní kampaně na ochranu přírody, poskytuje odborné konzultace – ekoporadnu, vytváří informační materiály. Pan Křížek a jeho spolupracovníci byli těmi, kdo donutili ČEZ vyměnit ptákům smrtelně nebezpečné sloupy elektrického vedení. Přitom před lety začínali jako dobrovolníci.. Bylo pro nás velmi inspirující setkání s člověkem, který tohle všechno dokázal vytvořit. Po povídání jsme se vydali na prohlídku centra. Viděli jsme různé druhy sov a dravců včetně orlů, srnky, vydru, volavku, čápy. Nakoukli jsme i do zimoviště a na vlastní oči viděli živého dudka. Každé zvíře se svým příběhem.. Od ředitele jsme dostali krásná pera na výrobky. Pak už nastal čas si zabalit, uklidit a vydat se domů. Ochrana fauny nás ale nadchla a určitě se sem ještě někdy vrátíme. Navíc jsme se shodli, že by nás bavilo se věnovat ekologickým tématům a třeba si i splnit nějaké činy z ekologie. Nejspíš tomu věnujeme část lednové výpravy.

Veselé Vánoce!

Zapsala: Markéta

Diskuze

Pro zobrazení diskuze se přihlas.

Copyright (c) 2017 Tančící Lososi